Temeljem Ugovora kojeg smo potpisali sa Šibensko-kninskom županijom dodijeljena nam je koncesija za upotrebu pomorskog dobra u svrhu korištenja privezišta u funkciji Muzeja betinske drvene brodogradnje u Betini. Koncesija se dodjeljuje za prezentaciju tradicijskih drvenih brodova u funkciji muzejskih izložaka.
Područje koje se daje u koncesiju iznosi 1482 m2, od čega ukupna morska površina iznosi 1383 m2, a kopna 99 m2. Koncesija se daje na rok od 20 godina.
Lučica u danas poznatom obliku je nastala sredinom 20. stoljeća, prvo nasipanjem, pa potom i betoniranjem plitkih izvlačilišta za brodove i izgradnjom rive. Radove na lučici izvodili su mještani samoinicijativno i vlastitim sredstvima. U najistaknutijem dijelu lučice, u sjeverozapadnom i sjeveroistočnom dijelu nalaze se tradicijski ojedrene i opremljene gajete. Na jugoistočnoj strani nalaze se kaići i lađe. Leuti se nalaze u južnom dijelu lučice. Drveni brodovi će imati svoju poziciju u lučici analogno reprezentativnosti, izvornosti gradnje, održavanosti, ojedrenju i poštivanju tradicijskih materijala i elemenata u opremanju.
U lučici u dijelu pod koncesijom Muzeja betinske drvene brodogradnje mjesto veza dobiva brod, a ne vlasnik. Pravo veza odlučuje stručni savjetodavni odbor izabran od strane Muzeja. Odbor se sastaje najmanje jedan put godišnje i radi reviziju brodova, ocjenjuje njihovo stanje, razmatra nove zahtjeve i odlučuje o budućem razmještaju. Na području lučice postavit će se 4 informativne table, 1 trostrani totem i 50 registarskih brojeva koji će označavati pozicije pojedinih brodova. Totem će se nalaziti u središnjem dijelu Trga na moru. Na njemu će biti istaknuto 12 najreprezentativnijih brodova, s povijesnim i tehničkim opisom i fotografijom. Svaki brod će imati svoj QR kod koji vodi na web stranicu na kojoj se nalazi promotivni video i opširniji sadržaj o brodu. Sve fiksne table će također imati QR kodove koji vode na web stranicu i omogućuju zainteresiranim pojedincima više informacija.
Muzeji na otvorenom pridonose povećanju kulturne i turističke ponude, kao i razvijanju svijesti o vrijednosti onoga što prezentiraju. Zaštitom mjesne lučice i brodova koji se nalaze u njoj doći će do integralne zaštite tradicionalnog ambijenta, a ujedno će se vlasnike drvenih brodova potaknuti na bolje očuvanje brodova, veću reprezentativnost, češću plovidbu te korištenje brodova i u druge svrhe. Za krajnji rezultat očekujemo i porast broja novoizgrađenih brodova.