Muzej betinske drvene brodogradnje kulturna je ustanova otvorena s ciljem očuvanja i prenošenja znanja o tradicijskoj drvenoj brodogradnji. Priča o brodogradnji je u Muzeju smještena u kontekst vremena u kojem se razvila, temeljena na materijalnim i nematerijalnim povijesnim izvorima. Muzej spada u etnografske muzeje jer njeguje vrijedna saznanja o načinu života na otoku, opisuje mjesne običaje vezane uz brodogradnju, a postav je u velikoj mjeri temeljen na kazivanjima znalaca o brodogradnji, povijesti i kulturi mjesta Betina i otoka Murtera.
Postav je raspoređen u 6 izložbenih soba koje prikazuju cjelovitu priču o betinskoj brodogradnji i upotrebi broda u životu stanovnika otoka Murtera. Tu su predmeti iz polja brodogradnje, ali i svakodnevni predmeti iz zavičajnih zbirki mještana koji svjedoče o običajima i kulturi mjesta. U Muzeju betinske drvene brodogradnje vidjet ćete gdje je sve i zašto stanovnicima služio brod i kakve je potrebe trebao zadovoljiti.
Učenici mogu razgledati Muzej ciljano, s naglaskom na pojedine zbirke.
U sklopu vanučioničke nastave iz tehničkog odgoja, za učenike starijih razreda osnovne škole naglasak se stavlja na alate u brodogradnji i elemente konstrukcije drvenog broda. Kroz muzejski edukativni program – u suradnji s betinskim brodograditeljima, organiziramo radionice tehničke kulture koje se baziraju na ručnom radu, izradi elementarnih dijelova drvenog broda od šperploče, kako bi na opipljiv način učili o sastavnim dijelovima brodske konstrukcije. U brodograditeljskom dijelu Muzeja nalazi se nekoliko različitih presjeka drvne građe koja se koristi u izradi drvenog broda. Prikazane su vrste drva koje se koriste za svaki pojedini dio brodske konstrukcije – hrast, murva, brist, smrika, bor, mendula, crnika… Učeći o vrstama drva u brodogradnji saznaje se i o obilježjima drva – zašto se određeno drvo koristi baš za specifičan dio broda, a drugo ne.
Kao nadopuna nastavi iz prirode i društva, naglasak se stavlja na etnološki dio Muzeja. Učenici uče o povijesti i kulturi otoka. Betinski brodograditelji napravili su brod koji je u potpunosti prilagođen potrebama stanovnika otoka Murtera. Otok Murter specifičan je po tome što se veći dio posjeda njegovih stanovnika, posebice mjesta Betina i Murter, nalazi van samog otoka – na obližnjim otočićima, području oko Vranskog jezera, te Kornatskom otočju. Povezujemo izgled našeg zavičaja s životnim navikama stanovnika otoka, koji su se pretežito bavili poljoprivredom, te su tako i djelovali u oblikovanju krajolika. Goleme količine kamena izvađene su iz zemlje kako bi se dobila mala količina obradive zemlje i napravljeni su kilometri suhozida. Svakog dana ljudi i brodovi su isplovljavali, s alatima za rad u polju, kako bi u surovom kršu uzgojili poljoprivredne kulture za prehraniti obitelj. Tek usputno bi ribarili.
Razgledavajući Muzej možemo govoriti i o povijesti naseljavanja otoka, razlikama između urbanih i ruralnih sredina, vlastelina i kmetova, formiranju naselja i arhitekturi, oblikovanju kamena u gradnji kuća, položaju kuća u odnosu na period naseljavanja, što može biti zanimljivo kao nadogradnja nastavnom planu i programu iz povijesti za osnovne škole.
Opremljeni smo multimedijalnim sadržajima.
U našoj zbirci maketa nalazi se 5 maketa najčešće građenih tipova brodova u Betini – makete bracere, gajete, kaića, lađe i leuta. Maketa betinske gajete Cicibela otvorene je konstrukcije kako bi se vidjela građa izvorne betinske gajete. Gajeta Cicibela prva je gajeta zaštićena kao pokretno kulturno dobro Republike Hrvatske. Nalazi se u mjesnoj luci na istaknutom mjestu, a može se razgledati kao dio „Muzeja na otvorenom“. Cicibela ima dugu povijest – od izgradnje 1931., preko svoje uloge u 2. svjetskom ratu kad je bila brod spasitelj za mnoge koji su bježali od rata, svoje zahtjevne sedmogodišnje rekonstrukcije, do današnjih dana. Priča o njenoj rekonstrukciji posebno je zanimljiva iz aspekta nematerijalne kulturne baštine RH – umijeća gradnje betinske gajete.
Učenici mogu pokazati svoje znanje u slaganju dijelova broda kroz multimedijalnu 3D igru koja simulira škver te je potrebno složiti dijelove broda. Igra je edukativna jer ukazuje na pravilan redoslijed u slaganju brodske konstrukcije. Na recepciji Muzeja nalazi se ekran na kojem se prikazuje animacija sastavnih dijelova betinske gajete napisanih lokalnim terminima koja pomaže igračima sastaviti brod.
U centralnom dijelu Muzeja nalazi se instalacija jarbola i lantine s izvornim latinskim jedrom i dijelovima brodske opreme te, u dogovoru s udrugama koje promoviraju tradicijsku brodogradnju i jedrenje, te JK Žal, prezentiramo dijelove tradicijske opreme drvenog broda, uz originalno, ručno šivano latinsko idro s početka prošlog stoljeća.
Osigurat ćemo stručno vodstvo sa kustosom i vodičem kroz betinsku jezgru i muzej na otvorenom.