RADIONICE TEHNIČKOG ODGOJA
U okviru radionica tehničkog odgoja djeca će se upoznati s postavom Muzeja betinske drvene brodogradnje na ciljan i usmjeren način i pritom razgledati brodograditeljski dio u kojem se nalazi velik broj ručnih alata napravljenih od strane lokalnih majstora za potrebe drvene brodogradnje. U procesu izrade drvenog broda postoji pravilan redoslijed slaganja komponenti. Učimo o vrstama drva koje se koriste u brodogradnji. Kroz rukovanje alatima za oblikovanje drva, djeca će učiti o sastavnim dijelovima betinske gajete i alatima u drvenoj brodogradnji.
Radionice su namijenjene djeci od 1. do 8. razreda osnovne škole. Voditelji radionice su uz djecu i pomažu im tokom cijele radionice.
Pribor kojim će se koristiti: šperploča, alati za oblikovanje drva – ručne pile raznih veličina, čekić, turpije, papir za brušenje drva, čavli, ljepilo, drvene bojice, pastele…
- Radionica izrade maketa betinske gajete – ovu radionicu organiziraju Muzej betinske drvene brodogradnje i Obrt za izradu suvenira Dolac iz Betine. Namjera je pobuditi interes za modeliranje, ručni rad i brodogradnju. Izradom, oblikovanjem i finom obradom dijelova za makete polaznici radionice upoznaju se sa sastavnim dijelovima brodske konstrukcije, pritom razvijajući osjećaj za finu motoriku i rukovanje alatima. Središnji eksponat radionice mala je maketa betinske gajete autora Darka Škevina. Materijal za rad – dijelove trupa i kobilicu, alat i ostali pribor za modeliranje i obradu drva, osigurava Muzej. Polaznici radionice prvo će fino obraditi dijelove trupa i kobilice. Potom će dijelove spojiti ljepilom i staviti na sušenje. U međuvremenu će rezati i pilati ostale sitne dijelove – mankule, purtele, katine, timune, jargole, vesla. jarbol i lantinu…
Radionica je zbog složenosti i vremena potrebnog za pojedine faze izrade višednevna, a maketu će po završetku radionice djeca ponijeti kući.
Pribor za rad: djeca će koristiti pile raznih veličina, turpije, rašpice i papir za brušenje.
Broj polaznika po radionici: 10 – 12
Poželjna dob polaznika: od 5. do 6. razreda osnovne škole (10 – 13 godina)
Cijena po osobi: 70,00 kn (uključuje materijal za rad, stručnog voditelja radionice)
- Radionica buška, daščica i šest – radionicu organiziramo u suradnji s udrugom Betinska gajeta 1740. Buška, brodograditeljska daščica i šest pomagala su koja pripadaju tradicijskom načinu crtanja linija drvenog broda. Danas se to znanje više ne koristi, osim u edukativne svrhe. Buška je alat za dizajniranje rebara broda / nacrt koji brodograditelj napravi poslije dogovora s vlasnikom budućeg broda. Prije izrade buške brodograditelj određuje broj rebara i njihov razmak, zamišlja liniju palube, pramčane i krmene statve i liniju glavnog rebra. Na daščicu se ucrtavaju promjenjive vrijednosti iz buške te ih prenosimo na šest odnosno šablonu glavnog rebra. Pomoću šesta prenosimo linije na veliki papir. Na ovaj način mogu se dobiti brodske linije za 2/4 brodske konstrukcije.
Pribor za rad: šestar, navigacijski trokuti, olovka, šesti, daščice i drvene redalice
Broj polaznika po radionici: 10 – 15
Poželjna dob polaznika: srednja škola (14 – 18 godina)
Cijena po osobi: 50,00 kn (uključuje materijal za rad, stručnog voditelja radionice)
- Radionica izrade drvenih barki s latinskim idrom – nekad su to bile drvene igračke koju je svako dijete koje je živjelo uz more znalo napraviti. Komad naplovine ili kakve daske, pokoja brukvica, nešto konopa i komadić platna i barka je spremna za more! Radionica ima za cilj djecu podučiti ručnom radu, kreativnom izražavanju i likovnim tehnikama.
Broj polaznika nije ograničen, ali zbog lakšeg rada preporučljiv broj sudinika je između 20 – 25. U svakom trenutku djeci je na raspolaganju stručni voditelj radionice, a svoju barku će moći ponijeti kući.
Dob polaznika: od 1. do 4. razreda osnovne škole (6 do 9 godina)
Cijena po djetetu: 20,00 kn (materijal + voditelj)
RADIONICE KULTURNE BAŠTINE
U Muzeju djeca školskog uzrasta mogu naučiti puno o svom zavičaju i kulturnoj baštini. Održavaju se radionice kojima se potiče svijest o spoznavanju kulturno – povijesne baštine otoka Murtera, razlozima specifičnog oblikovanja krajolika u zavičaju, elementima narodne nošnje… Muzej betinske drvene brodogradnje etnografskog je i tehničkog tipa, njeguje znanja o tradicijskoj drvenoj brodogradnji, ali je i smješta u kontekst vremena u kojem se razvila, njeguje i oživljava znanja i vještine. U okviru radionica uključen je i razgled zbirki Muzeja u pratnji kustosa.
- Narodne nošnje otoka Murtera – predavanje i radionica kojoj je cilj upoznati djecu s tipičnim motivima prisutnim na nošnjama s područja otoka Murtera. Polaznici radionice naučeno će iskazati likovnim i literarnim radom ili kroz zabavni kviz znanja. Rezultat radionice je upoznavanje s detaljima kulturne baštine i običajima zavičaja.
Materijal: likovni pribor, papir
Broj polaznika: 20 – 25 učenika
Radionica je namijenjena djeci od 1. do 8. razreda osnovne škole.
- Zabavno – edukativni kviz – radionica s ciljem poticanja ljubavi ka hrvatskom jeziku i književnosti, izražavanju mišljenja i timskom radu. Djeca će u školi obraditi lektiru, ili književno djelo po izboru (može i filmsko djelo), u okviru školskog plana i programa, a u Muzeju će sudjelovati u edukativnom i zabavnom kvizu o pročitanom. Podijelit će se u timove od 3 -5 učenika i natjecati u točnom odgovaranju na postavljena pitanja u zadanom vremenu. Po završetku sezone kvizova najuspješniji tim osvaja prigodnu nagradu.
Pribor za rad: papir, olovka
Broj polaznika: 20 – 25 učenika
Dob polaznika: od 1. do 8. razreda osnovne škole (6 – 13 godina)
RADIONICE ZA PREDŠKOLCE
- Učimo strane jezike – za djecu predškolskog uzrasta u Muzeju imamo i učenje stranih jezika uz igru i zabavu. Predškolci se na zabavan način upoznaju sa stranim jezikom i uz igru uče osnovne pojmove talijanskog jezika prilagođene njihovom uzrastu – pozdrave, brojeve, boje… Uče i jednostavne pojmove vezane uz brodove i brodsku opremu koje im dodatno približimo uz pomoć jednostavnih crteža i zabavno traženje predmeta razgledom Muzeja.
Pribor: likovni pribor, papir, škare, ljepilo, drvene bojice, školska kreda
Optimalan broj polaznika: 10 – 15
Dob polaznika: predškolski uzrast
- Likovne radionice – radionice su inspirirane stalnim postavom Muzeja s naglaskom na tipove brodova najčešće građene u betinskim brodogradilištima. Posebna pozornost posvećuje se Zbirci brodskih maketa u kojoj se nalaze makete 5 najčešće građenih tipova brodova u Betini – gajete, leuta, lađe (batane), kaića i bracere. Djeca uče raspoznavati tipove brodova po njihovim razlikovnim obilježjima a potom crtaju one koji im se najviše svide prilikom vodstva. Radionice mogu biti inspirirane i tipičnim betinskim detaljima. U tom slučaju ide se u razgled stare betinske jezgre i brodova u mjesnoj luci, a djeca potom likovno izražavaju svoj dojam o Betini.
Pribor: likovni pribor, papir
Optimalan broj polaznika: 15 – 20
Dob polaznika: predškolski i školski uzrast (od 1. do 4. razreda)
- Književnost za djecu – cilj je razvijanje interesa za knjigu i književnost. Čitaju se razni naslovi u dogovoru s odgojiteljima i knjižničarima, a poslije čitanja vrijeme je za razgovor, interakciju i likovno izražavanje dojmova. Cilj radionica je upoznavanje s pričama iz usmene predaje, razvijanje mašte i izražavanje utisaka. Razvija se kreativnost u djece kroz likovno izražavanje.
Pribor: književno djelo, likovni pribor, papir
Optimalan broj polaznika: 15 – 20
Dob polaznika: predškolski i školski uzrast (od 1. do 4. razreda)