Ovog ljeta očekuje nas pregršt događanja koja će dodatno obogatiti iskustvo posjeta Muzeju. Ulica ispred Muzeja naša je ljetna pozornica, a večeri ćemo provoditi uz koncerte jazza, šansone te vokalne izvedbe. Poznati hrvatski kantautor, šansonijer, legendarni Ibrica Jusić, dugogodišnji je prijatelj Betine, a već neko vrijeme zamišljamo ugodnu ljetnu večer uz poznate zvuke njegovih pjesama. Koncert će se održati 14. srpnja ispred Muzeja.
Prostor ispred Muzeja savršena je ljetna pozornica i za prikazivanje dječjih filmova na velikom platnu, te razne kreativne radionice. U organizaciji udruge Argonauta održati će se dvije edukativne radionica o moru na kojima će djeca učiti o živom morskom svijetu, te zaštićenim morskim vrstama. Za najmlađe ćemo imati Bajkopričaonicu i likovnu radionicu koju će voditi Sandra Barešin, stručnjakinja za čudesni svijet. Djecu ćemo upoznati i s narodnim nošnjama otoka Murtera, a koncem kolovoza crtat ćemo i drvene brodove.
Nekoliko dana prije fešte povodom Dana brganje, iz mjesnih arhiva ćemo izvući stare fotografije i ispred Muzeja upriličiti njihovu projekciju. Družit ćemo se sa starijim mještanima i evocirati neke mjesne uspomene na taj dan. Ženska veslačka regata Dlan i veslo ove će godine biti bogatija za veslačku ekipu koja nam dolazi iz Pirana, u organizaciji Pomorskog muzeja u Piranu, a nadamo se i veslačicama iz Venecije.
Kolovoz je vrijeme kad Muzej organizira Dane male drvene brodogradnje, manifestaciju koja okuplja zaljubljenike u pomorsku baštinu. Manifestacijom želimo bogat i uzbudljiv svijet pomorstva i pomorske tradicije približiti široj publici, zaljubljenicima u maritimnu kulturu i drvene brodove. Program smo podijelili na 6 dana tokom kojih će se održati niz stručnih predavanja i radionica.
Manifestaciju otvaramo 14. kolovoza izložbom minijatura “Otok”, autora Nenada Bojmića, nekadašnjeg urednika časopisa o brodomaketarstvu Mala Karaka. Projekt je nastao kao rezultat autorova interesa za zavičajne teme, arhitekturu otočnih naselja, te brod koji je u središtu svake otočne priče. Posebnost njegova rada je i u tome što svoje makete upotpunjuje i mikroskulpturama ljudi kojima dočarava mjerilo makete i priči daje dodatan smisao. Radionicu crtanja brodskih linija za arheološka istraživanja vodit će Irena Radić Rossi i Katarina Batur s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru. Saznat ćemo kako nam podvodna arheologija pomaže u proučavanju brodogradnje i brodarstva te znanja o brodskoj konstrukciji. Predavanje o velikoj pomorskoj bitci kod Lepanta 1571., šibenskoj galiji Sv. Juraj iz XVI st., te njenoj ulozi u toj velikoj bitci, održat će Nikica Vučenović iz Hrvatskog registra brodova. Joško Radić, tehnički direktor Brodogradilišta i marine Betina, prezentirati će proces gradnje laminirane gajete “Lipa moja”. Zainteresirane će upoznati s procesom i tehnologijom gradnje te primjenom laminiranog drva u brodogradnji.
U Danima male drvene brodogradnje očekuju nas i dvije promocije knjiga o moru. Jurica Gašpar, sin lanterniste, ispričat će nam priče hrvatskih svjetionika koje je prikupio i objavio u svojoj knjizi Legende svjetla, a Mitja Zupančič, novinar i zaljubljenik u jedrenje, predstavit će nam svoju knjigu Z morjem na ti. U knjizi opisuje 30 destinacija na Jadranskoj obali, ispričane iz oka moreplovca – samog autora, a naglasak stavlja na ljude, događaje i legende, te more koje sve povezuje.
U suorganizaciji s JK Žal Betina organiziramo i prezentaciju RU (radio upravljanog) jedrenja. Prezentacija je u trajanju od 2 dana, a obuhvaća edukativni dio i regatu jedrilica na radio upravljanje. Prezentaciju vodi Josip Marasović, instruktor i promotor RU jedrenja iz JK Zenta, a događanje je pod pokroviteljstvom Hrvatskog jedriličarskog saveza i Hrvatske zajednice tehničke kulture. Svrha događanja je da se polaznicima približe osnove koncepta tehničke kulture RU jedrenja, fizike, regatnih pravila i taktika, te funkcioniranja elektroničkih komponenti.
Jedan od najboljih hrvatskih brodomaketara, Luciano Keber, održat će dvodnevnu radionicu izrade makete betinske gajete. Radionica je predviđena za djecu od 5 – 8 godina. Održat će i predavanje kojim će zainteresirane podučiti kako rekonstruirati brod didaktičkim maketama. Ponosni smo što su makete ovog vrsnog majstora i umjetnika brodomaketarstva dio postava našeg Muzeja te se veselimo radionici i predavanju.
Nezaobilazna Regata za dušu i tilo označit će kraj ovogodišnje manifestacije Dani male drvene brodogradnje. Nadamo se velikom broju jedara u betinskom akvatoriju, novim znanjima, dobroj zabavi i ugodnom društvu!
Program Lito u Muzeju realizira se u suradnji s turističkim zajednicama mjesta i županije, udrugama Argonauta i Betinska gajeta 1740, Šibensko – kninskom županijom i Općinom Tisno.